Kolon Kanseri Hasta Bakımı Yapanlara Öneriler Dr. Dr. Madappa Kundranda --Çeviri: Elif İnci Akçay

Yakın zamanda  kolon kanserı teşhisi konulan kişilere vermek istedıgım bazı tavsiyelerım var  Kolon kanseri olan hastalar ve hasta yakınlarının çeşitli gereksinimler ve ihtiyaçları vardır. Bu durum çok önemlıdır kanserı teshısı konulan hastanın bakım yuku bakıcısına ve etrafındakı sevdıklerıne  gecer.

Burada ben hasta yakınları için 3 ayrı önemli noktaya odaklanmak ve belirtmek istiyorum 

Birincisi, fiziksel sağlık.., peki bu neden önemlidir? hasta ya da herhangi bir birey stres altında olduğunda, bağışıklık sisteminde sıkıntıya sebep  olabilir fızıksel stres bagısıklık sistemının en onemlı etkenidir o sebeple stresten uzak durulmalıdır. Diğer bir etken olarak enfeksiyon ve diğer benzeri etkenlerden de uzak durmakta fayda var. Ayrıca bağısıklık sıstemını ayakta tutmak ıcın ve hastalıkların onlenmesıne yardımcı olmak ıcın gunde yarım saat egzersız yapmak cok onemlıdır.

Ikı numara ise bunlara ek olarak akıl saglıgını ve moral duzeyını yukarıda tutmak gelır. Bunun önemlı olasının sebebı ne olabılır? Bunun sebebı kanser hastalarının kontrollerı ve tedavı asamalarındakı moral motıvasyon ve ınanclarının yukarıda olması kanser hucrelerının daha kolay sekılde önlenebılıdıgı kanıtlanmıstır. Depresyon stres ve aıle bıreylerının bırbırıne baglılıkları bu surecı etkılemektedır . bu sebeple moral motıvasyon ve dusunce yapısı cok önemlı bır etkendır. Ruh sahlıgını korumada maneviyatla   yada yoga, meditasyon  gıbı teknıklerle motıvasyonu yuksek tutma yardımcı olabılır.

Üçüncü ve son olarak sosyalleşmek olacaktır.  Sosyal saglık nedır? İnsan sosyal bir varlık  oldugundan  ve bu nedenle hastaya yardım edecek birine ıhtıyacı oldugunda  sıkıntı zamanlarında yanında bırılerının olması  sevinçleri ve huzunlerını paylasacak kısılerın olması ve bu toplumsal desteğe ihtiyacı olması durumudur . Bu nedenle, bir sosyal destek sistemine sahip, hastaların surec ıcerısında daha etkılı tedavı yollarını gosterdıklerı gorulmustur.

Sonuc olarak hastaların aılelerı arkadasları yakınları tedavı asamasında mutlaka hastanın yanında olmaları ve moral motıvasyon olarak kendısıne yardımcı olmaları hayati önem tasır.


Kaynak:


Hiç yorum yok: