Triple Negatif Meme Kanseri Bölüm 1

Triple negatif meme kanseri neden farklı?
 
Tüm meme kanserleri bu organda başladığı için pek çok kişi tek tip bir hastalık olduğunu düşünür.
 
Ama isin dogrusu bu degil. Araştırmalar meme kanserinin önemli bazı karakteristiklerde farklılık gösterdiğini söylüyor. Örnegin, evre (kanserin yayılımı), histopataloji (mikroskop altında hücrelerin görünümü), derece (kanserin agresifliği), DNA (genetik) ve reseptör durumu doktorunuz tarafından hangi tedavinin uygulanacağını belirleyen karakteristiklerdir.
 
Triple negatif meme kanserini diğer meme kanserlerinden ayıran özellik reseptör durumudur. Triple negatif meme kanseri 
reseptör negatif’tir. Kısaca ER, PR ve HER2 reseptörlerinin üçüne de sahip değildir. Zaten ‘triple negatif’in tam çevirisi 3lü negatif demek.

Gelin önce reseptör nedir açıklayalım…
 
Reseptörler tümör yüzeyinde bulunan protein molekülleridir. Bir radyo anteni gibi işlev görürler. Bu antenler,*reseptörler* sinyal aldıkca kanser hücreleri büyümeye devam eder.
 
Hedef tedaviler bu reseptörlerin sinyal almasını durdurarak kanserin büyümesini engellemeye çalışır.
 
Hedef tedaviler 2 tip reseptör için duzenlenmistir:
 
1) Hormon reseptörleri (ER ve PR)

Bu reseptör (hatırlayın reseptörler anten gibi çalışıyor) östrojen ve progesteron hormonundan büyüme sinyali alır. Dolayısıyla tedavi, hormon uretiminini durdurmaya ya da reseptörlere gelen sinyalleri bloke ederek kanseri kontrol altına almayı hedefler.
 
2) Human epidermal büyüme faktörü (HER2) reseptöru

Bu reseptörlerde kanser hücrelerinin büyümesini sağlayan sinyallere duyarlıdır. Kanser hücrelerinde ne kadar çok HER2 reseptörü varsa kanser o kadar büyümeye elverişlidir.
 
Meme kanserimin bu reseptörlere pozitif ya da negatif olduğunu nerden anlarım?

Rutin olarak biyopsi (ameliyat) sonrası tümörün bu reseptörlere duyarlı olup olmadığı test edilir ve patoloji raporunda belirlenir. Çogu meme kanseri (%80) östrojen, progesteron ve HER2 reseptörlerinden birine pozitif çıkar. Bu kısaca, kanserin bu reseptörlerden birine ya da bir kaçına sahip olması anlamına gelir. Doktorunuzca tedavi bu bilgiye göre şekillenir.

Özetle, Bazı durumlarda meme kanseri test edildiginde her 3 reseptöre de (ER, PR, HER2) negatif çıkar. Buna triple negatif meme kanseri diyoruz. Bu durumda ne österojen ne progesteron ne de HER2 kanserin büyümesini tetikleyen faktörlerdir ve hedef tedaviler faydalı olmaz.

Triple negatif meme kanserleri için farklı lokal (ameliyat, radyoterapi) ve sistemik (kemoterapi) tedaviler uygulanır. Bu alanda devam eden ve ümit veren pek çok yeni klinik çalışma var.  
 
Yazımın 2. bölümünde risk faktörlerine ve tedavide yeni gelismelere değineceğim.
 
Kaynak:

Triple negative breast cancer foundation

 

Hiç yorum yok: