Bir Bronzlaşma Tutkununun İtirafları

Herşeyde olduğu gibi güneşin de azı karar çoğu zarar. Bu yazı özellikle solaryum tutkunlarına.

 
Evvel zaman içinde kalbur saman içinde Alaska sahillerinde bir kız yaşarmış. Gençliğinde sürekli tenine bebek yağı sürüp ve güneşlenirmiş. 17 yaşında solaryumu keşfeder keşfetmez tiryakisi olmuş.

Bahsettiğim kız benim.

İsmim Kim Benz. Güneş-koliğim. Evet bu bir itiraf, bronzlaşma tutkunları diye bir grup olsa mutlaka üyesi olurdum.

Dışarıda doğayla olmayı seviyorum ve minimum güneş kremi sürerek güneşlenmeyi. 2 yıl öncesine 36 yaşıma kadar da solaryum kullandım.

Bazal hücreli karsinom cilt kanseriyle ilk 15 yıl önce tanıştım kuşkulu gözüken ve sürekli kanayan bir benim vardı.

Mohs ameliyatı ile alındı.
Mohs mikrografik ameliyatı olarak da bilinen Mohs cerrahisi, cilt kanserlerinin çeşitli türlerinin tam olarak ortadan kaldırılması için uygulanan bir cerrahi yöntemdir. Mohs cerrahisi esnasında kanserli hücreleri içeren cilt katmanları art arda alınır ve sadece sağlıklı doku kalana kadar bu işleme devam edilir. Genellikle lokal anestezi (bölgesel uyuşturma) uygulanılarak ayakta tedavi şeklinde gerçekleştirilir.

Ameliyattan sonra sırtımın tam ortasında kırmızı bir iz kaldı. Derken 4 yıl önce kabuklu ve irite olmuş bir yer gördüm burnuma yakın. Bazal hücreli karsinom çıktı ve tedavi seçeneklerimi araştırmaya başladım.

Fotodinamik tedavide karar kıldım: Cilde ALA denen bir madde uygulanıp ardından lazer uygulaması yapılarak kansere sebep olan hücreler tahrip ediliyor. Ciltte geçici bir kızarıklık oluşuyor bu hafif soyulma ile en geç bir haftada iyileşiyor.

Hastaneden çıktığımda kanserin gittiği müjdesini aldım. Ama 1 yıl önce dudağımda ki leke geri geldi. Daha önceki tedavilerden oluşan bir yaraymış gibi davrandım önce, iz bırakmaya, kanamaya ve kabuk bağlamaya başlayınca artık inkarın yararı yoktu. Korkmuştum.

Ameliyatla 3 noktayı temizleyip dikiş attı doktorum.

Eğer zamanı geri döndürebilseydim o genç kıza mükemmel tenin mükemmel sağlık kadar önemli olmadığını söylemek isterdim ve onu solaryumun ve korunmasız ultraviyole ışınlarının zararlarına karşı uyarmak.

En önemlisi bu kötü deneyimden, cilt kanseri teşhisi, ameliyat ve izlerden kurtarmak. Benim için yol uzun. Doktorum ve ben bu süreçte çok iyi arkadaş oluk.

Kaynak:
 

Hiç yorum yok: